onunki hayatsa

Küçük oturma odamın büyük camının önünde genç bir bitki azmanı var. Galiba pitos ailesinden, bir tahminim o. Yerini çok sevmiş bir çalı mı henüz gelişememiş bir ağaç mı ondan bile tam emin değilim. Ama neşeli bir tip ve yalnız kalmayı hiç sevmiyor, tek kesin bilgi o…

Dallarını büyütüp pencereden içeriye uzatmaya çalışıyor bana doğru. Yan masadan yanar dönerli meyve tabağı ısmarlayan toy bir oğlan gibi baygın kokulu çiçeklerini rüzgarla salonuma yolluyor. Parmak uçlarının üstünde yükseliyor pervazdan. Hep ümitle gözlerimi yakalamaya çalışıyor. Bayağı dost canlısı yani anlayacağın. Gün ışığı aşığı kedimle de çok iyi anlaşıyor.

Arkadaş olmak ister gibi, “gel dışarıya oynayalım” der gibi olduğu yerden hemen her gün tatlı tatlı sataşıp kendini hatırlatıyor. Çalışmak lazımmış, para diye bir şey varmış, kira diye bir şey için ondan kazanmak şartmış, falan da fişmekan. Bunun sanki pek umurunda. Ona bazen niye pencereden ona değil de önümdeki ekrana bakmam gerektiğini anlatmayı deniyorum. Fakat hepsi ona vız geliyor tırıs gidiyor…

Onun derdi gücü, yağmur gelsin o karnını doyursun, temiz temiz yıkansın. Güneş açsın, o mırıl mırıl kemiklerini ısıtsın, vitaminlerini kapsın. Her bahar etrafını başka yabani çiçekler sarsın. Uğur böcekleri yapraklarında konaklasın. Arılar etrafında dört dönüp iltifatlar yağdırsın. Toprak onu uyutsun ve büyütsün, korusun ve şımartsın. Gece üstüne pırıl pırıl yıldızlar yağsın. Kışın kar taneleri tek tek üstüne konup yola çıktıkları öte diyarları anlatsın…

Onun dünyası da bu benim anladığım… Düşündüm de onunki mi hayat benimki mi anlamadım. Daha doğrusu onunki hayatsa benimki ne anlayamadım.

onunki hayatsa” üzerine 17 görüş

 1. günaydınlar ( :

  küçük ağaç ile ilişkinizi yine
  o harikulâde betimlemelerinizle ne kadar naif anlatmışsınız. aranızdaki ilişkiyi biraz kıskanmadım değil doğrusu ( :
  bu arada bloğunuzu kişisel facebook ve twitter hesabımdaki dostlarla, ayrıca ekşi sözlük’teki tüm gönül dostlarıyla da paylaştım. yakında bloğunuzun kapısını çalacaklarını düşünüyorum..

  huzurla, iyilikle, esenlikle kalın..

  1. Size de günaydın,

   Budadım onu biraz, fazla büyümüştü, güneş ışığını kapatıyordu. Küstü.

   Aaa ciddi mi? Ay ne harika. Çok çok sevindim, teşekkür ederim.

   Dilerim gelirler. Çadır büyük, çorba kazanı da, hepimize fazla fazla düşer.

   Sevgiyle,

      1. çok sağolun.. ben de iyiliklerin, güzelliklerin böyle büyüyeceğine inanıyorum..

    1. bu yazınızı görmemiştim, az önce okudum. harika olmuş. burası küçük ama çok şeker, çok sevimli, çok sevimli, çok samimi yer. bence dostlar mutlaka gelmeliler..

     1. Sevmenize çok sevindim. Benim de en sevdiklerimden.

      Dostlara kapımız her daim açık…

      Küçüğüz ama büyüyoruz. Yazı sayısı yakında 100 olacak, yazıyla yüz, dile kolay! Sanal bahçe partisi yapacağız, Birsen Tezer ve Melody Gardot çalarak başlayacağız dermişim. Şaka bir yana, belki dalya demek için iki satır karalarım kısmetse.

      İyilikle,

      1. ahh ne kadar güzel bir haber ( : demek siz de yüzler klübünün bir üyesi olacaksınız artık.. bu arada sanal bahçe partisi kulağa çok hoş geliyor ( :

      2. Aa öyle bir klüb olduğunu bilmiyordum.

       Evet, keşke yapabilseydik. Kesin Zoom vb ötesinde vardır iyi alternatifler ama benim pek bilgim yok maalesef… Bunu biraz araştırmalı.

       İyilikle,

      3. genelde spor dallarında kullanılan bir terimdir yüzler kulübü. örneğin yüzüncü maçına çıkan futbolcu gibi. dalyanın benzeri diyebiliriz ( : teknoloji konularda benim dene yazık ki pek bilgim yok. ben biraz ‘eski kafalı’yım da.

   1. rica ederim ne demek. evet evet gerçekten, böyle güzel bloğa tüm gönül dostlarının uğramasını hatta yatıya kalmasını isterim. madem çadır da çorba kazanı da büyükmüş buyursunlar. hepsi olmasa da bazılarının mutlaka geleceğini düşünüyorum..

     1. ahh yine ne güzel betimlemeler yapmışsınız ( :
      var olun. görüşmek dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d blogcu bunu beğendi: