bu bir işaret olmalı!

Yaşama “evren bugün bana ne mesaj veriyor?” diye merakla yaklaşan insanlar var. Etraflarına kendine özgü bir farkındalıkla yaklaşıyorlar. Görüyorlar, yorumluyorlar ve gözlemlerini çoğu kez etraflarındakilerle de paylaşıyorlar. Hani bazı insan, isimden, numaradan, türlü çeşitli tesadüften ya da rastlantıdan birçok anlam devşirir ya, sözünü ettiklerim işte onlar. Genelde pek takip etmem bu detayları. 

Ama özellikle sanat eserlerine sıkıştırılan, hayata dair derin sırlara kulak kabarttığım çok olur. Öyle güzel bir ışıkla, kolaylıkla ve şıp diye sezdirir ve kavratır ki sanat hayatı bazen, bize sadece uzatılan o leziz tadı hayranlıkla yudumlamak ve onu yaratanı saygıyla selamlamak kalır. Tabii “Bir gün bir kitap okudum ve hayatım değişti” de demiyorum. En azından henüz!

Bir falcıya gitmek yerine raftan gözü kapalı bir roman seçmek… Burç yorumunu okumak yerine bir alıntılar seçkisi kitabından rastgele bir sayfa açıp oradaki öğüde kulak vermek… Eskiden bu işaretlere de türlü, renkli anlamlar yüklerdim. Gökkuşakları daha sık görünürdü o zamanlar, hayat daha kaygısızdı ve başımızda esen kavak yeli aklımızı başımızdan almaya yeterdi.

HAYATIN ANLAMINI ANLAMAK

Şimdi düşünüyorum da aslında anlamı arayan da bulan da biziz, yeter ki umursayacak yürek olsun. Öte yandan kişilere, olaylara ya da şeylere eklediğimiz anlamı yok eden de, görmezden gelen de, değiştiren de yine biziz. İş ki gözümüz artık hayatın anlamını anlamaktan ya da korumaktan vazgeçsin. 

Dünya bizim gördüğümüz gibi çünkü görebildiğimiz tek dünya o. Onu biraz daha anlamlı yapmak, onun tadını çıkarmak ya da vazgeçip üstü kalsıncılık yapmak hepsi ve dahası bizim elimizde.

O yüzden bugünlüğüne ben de o gizli işaret oyununu oynamaya karar verdim. Bugün 1 Aralık madem, basit bir kelime oynayalım dedim: Şimdi loş ve sessiz bir odada, rahat bir pozisyonda oturalım. Gözlerimizi hafifçe kapatıp gönül gözümüzle gökyüzünde rengarenk ve parlak küçük bir aralık hayal edelim. Sonra onu zihnimizde net bir şekilde resmedelim. Ve kalbi iyi ve güzel olan herkes için iyiliğin ve güzelliğin kapısının aralandığını hissedelim. Eskilerin yağmur duası gibi biz de el ele verip iyilik rüyasına niyet edelim. Sonra işaretlere bakalım gün boyunca. Her şeyi iyiye yoralım, oyun bu ya. Böylece daha olumlu bir bakış açısı benimseyerek en azından akıl ve ruh sağlığımızı koruyalım. Ya da ondan geriye kalanı! Hadi, hazırsan başlayalım!

Bir süre önce can dostum, “yazsana” dedi yine; “yine yazsana!” Her şey öyle başladı zaten...
Yazı oluşturuldu 240

bu bir işaret olmalı!” üzerine 2 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön
%d